Články ze závodůNejnovější zprávy

V letošním roce se ve dnech 10.- 23.9.2018 konaly v americkém Tryonu Světové jezdecké hry (WEG - World Equestrian Games). Je to vlastně taková olympiáda jezdeckého sportu a koná se jednou za 4 roky. Oddíl TJ voltiž Tlumačov, Zlínský kraj a Českou republiku se vydal v kategorii muži senior reprezentovat Jan Hablovič.

Honzova cesta na WEG...
Na podzim roku 2017 jsem se rozhodl, že se pokusím na tento prestižní závod dostat. Čekala mě spousta práce, hlavně díky tomu, že jsem celou sezonu 2017 cvičil v seniorské skupině a jako jednotlivec jsem se závodů nezúčastnil. Tím pádem jsem neměl splněnou nominaci pro start na WEG.
Díky mojí snaze a píli jsem si potřebnou nominaci splnil a společně s dalšími členy výpravy 13.9. 2018 odletěl z pražského letiště do New Yorku a následně do města Charlotte v severní Karolíně.

V zimě jsem se připravoval na sezónu v domácím prostředí v Zemském hřebčinci v Tlumačov na koni Kuzma, kterého má oddíl z dispozici právě od zmiňovaného hřebčince. Jedná se o valacha, který se se mnou připravoval na mezinárodní závody. Zároveň se na něm připravovala během sezóny juniorská skupina, takže bylo potřeba sladit naše společné tréninky. Součástí zimní přípravy byla také mé účast na soustředění ve Frenštátě pod Radhoštěm (SCM - Středisko cvičící mládeže). Zde jsem pracoval na zlepšení techniky cviků povinné sestavy. Moc bych chtěl poděkovat na spolupráci trenérce Adéle Svobodové za zapůjčení koně Aladina a jeho lonžéru Ondřeji Svobodovi. S tímto týmem jsem se společně vydal na Mezinárodní závody do italského Portogruara, kde jsem si splnil nominaci z kategorii Senior 2* do vyšší potřebné kategorie pro WEG Senior 3*. Po tomto prvním úspěšném kroku jsem se účastnil dalších tréninků ve Frenštátě, soustředění s bývalým úspěšným reprezentantem ČR Lukášem Kloudou v Drásově, ale také na Slovensku v Bratislavě s mezinárodními trenéry. Pro splnění potřebné nominace jsem absolvoval závody ve slovenském Pezinoku, v maďarské Budapešti a na mezinárodních závodech ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zde jsem již startoval na mém koně, kterého dobře znám z tréninku, na Kuzmovi. Lonžovala mě a celou sezónu podporovala moje mamka Liba Hablovičová.

Na Světových jezdeckých hrách...
Po příletu jsem se ihned přepravil na závodiště, kde jsem se seznámil s okolím a k večeru proběhl můj první trénink na pronajatém koni jménem Maxmillion. Bohužel letecká přeprava koně je příliš nákladná, proto jsem startoval na zapůjčeném koni. Na koně jsem pochopitelně nebyl zvyklý, ale myslím, že jsem se poměrně rychle přizpůsobil jeho cvalu.

Závod naší disciplíny začal 18.9. povinnými sestavami skupin i jednotlivců. Se svou povinnou sestavou jsem spokojen, když přihlédnu na nedostatky způsobené změnou koně. Po povinných sestavách jsem zaujal 18. místo. Další závodní den se konaly volné sestavy. Svou volnou sestavou jsem byl příjemně překvapen. Až na drobné detaily jsem zajel čistě bez větších chyb. Ačkoliv jsem byl s oběma sestavami velmi spokojen na stávající světovou špičku to nestačilo a do finále jsem nepostoupil. Ve finále pak prvních 15 nejlepších předvedlo ještě svou třetí technickou sestavu.
Vzhledem k tomu, že jsem měl na Maxovi pouhé dva tréninky, si myslím, že závody pro mě nemohly dopadnout lépe. Světové jezdecké hry v Tryonu pro mě byly obrovskou zkušeností a také motivací do další sezóny.

Nic z toho by nebylo možné bez finanční podpory Zlínského kraje, České jezdecké federace a oddílu TJ voltiž Tlumačov za což jsem velice vděčný a moc jim tímto děkuji za poskytnutí finančního příspěvku.

Momentálně pro mě i ostatní cvičence oddílu začala příprava na další závodní sezónu. Na následující závodní sezónu se připravuji na nově zakoupeném oddílovém koni, který si ke konci loňské sezóny splnil lonžovací zkoušku. Tymiána, Tima máme ustájeného v ZH Tlumačov. Věřím, že jsem nebo jednou budu pro současné cvičence v našem oddíle  vzorem, tak jako byli mým vzorem bývají tlumačovští reprezentanti Petr Eim ml. nebo Jakub Dujíček, kteří se zúčastnili několika Světových jezdeckých her. Vzhledem k tomu, že jsem v seniorské kategorii nováčkem, tak budu pracovat na tom, abych se mohl za 4 roky, nejspíš v Šamoríně na Slovensku, účastnit také....a třeba i s nějakými dalšími členy našeho oddílu a svým tréninkovým koněm.

Hledat

ČESKÁ JEZDECKÁ FEDERACE

Přihlášení

Pouze pro členy TJ

Kdo je online

Právě přítomno: 10 hostů a žádný člen

Naši sponzoři